سه شنبه , ۲۸ اسفند , ۱۳۹۷
 
مرکز علمی و کاربردی فرهنگ و هنر واحد یک یزد
----

 

 

 

نگاهي به فضيلت و اعمال ايام البيض

«ايام» جمع «يوم» به معناي روز و «بيض» جمع «ابيض» به معناي سفيد و درخشان است كه به روزهاي سيزدهم، چهاردهم و پانزدهم هر ماه قمري گفته مي‌شود و به عقيده مسلمانان ايام‌البيض ماه‌هاي رجب،‌ شعبان و رمضان داراي فضيلت بسيار است كه در شريعت و فقه اسلام بر اقامت سه روز در مسجد جامع براي عبادت خدا و تهذيب نفس اطلاق مي‌شود.

ابن مسعود سبب ناميدن اين ايام به «ايام‌البيض» را چنين نقل مي كند: از نبي اكرم (ص) شنيدم كه مي‌فرمودند هنگامي كه جناب آدم (ع) عصيان پروردگارش نمود منادي از عرش ندا داد اي آدم از جوار رحمت من بيرون شو زيرا كسي كه عصيان مرا كند در جوار من نيست. حضرت آدم (ع) و فرشتگان گريستند، سپس خداوند جبرئيل را نزد حضرت آدم (ع) فرستاد. جبرئيل حضرت آدم (ع) را در حالي كه رنگ او از نورانيت بهشتي به تيرگي تغيير كرده بود به زمين فرود آورد و ملائكه با ديدن اين وضعيت فرياد برآوردند پروردگارا، خلقي آفريدي و از روح برگزيده خود در او دميدي و ملائكه را به سجده او درآوردي و به يك گناه، سفيدي او را به سياهي مبدل كردي. پس منادي از آسمان ندا داد كه امروز را براي خداوند روزه بگير و آن، روز سيزدهم ماه بود و چون آدم (ع) آن روز را روزه گرفت، قسمتي از تيرگي او برطرف شد تا اينكه در انتهاي اين سه روز به حالت اول خود برگشت. به اين دليل اين ايام، «ايام‌البيض» ناميده شد.

اعمال ايام‌البيض

حضرت رسول اكرم (ص) مي‌فرمايد: هر كس سه روز از وسط ماه رجب (سيزدهم تا پانزدهم) را روزه بدارد و در شب‌هايش به نماز شب قيام كند از دنيا رحلت نمي‌كند مگر با توبه نصوح و امام صادق (ع) فرمود: هر كس ايام‌البيض ماه رجب را روزه بگيرد خداوند متعال به ازاي هر روز، ثواب روزه‌داري وشب‌زنده‌داري يك سال را براي او مي‌نويسد و او روز قيامت در جايگاه ايمن‌شدگان از آتش دوزخ خواهد ايستاد.

از عمده ترين اعمال ايام‌البيض اعمال ام داوود است و براي برآمدن حاجات و برطرف شدن گرفتاري‌ها و دفع ظلم ظالمان موثر است و كيفيت و اجراي آن در كتب مفاتيح و مصباح شيخ و … آمده است.

در اين ايام همچنين نسبت به خواندن آيات سوره انعام، اسراء، كهف، لقمان، ياسين، صافات، فصلت، شوري، دخان، آيه‌الكرسي، فتح، واقعه، ملك، قلم و انشقاق تا پايان قرآن سفارش شده است.

از ديگر اعمال اين ايام خواندن زيارت‌ امام حسين (ع)، به جاي آوردن چهار ركعت نمازي كه حضرت امير (ع) در اين روز به جاي آورد، خواندن دعاي يا مذل كل جبار و … است.

آري؛ معتكف با عبادت خالصانه سه روز خود، به پالايش دروني مي‌رسد تا ضمن نزديكي هر چه بهتر و بيشتر به معبود، روح خويش را نيز تطهير كند و امكان برخورداري از رحمت بيكران الهي را داشته باشد.

 


مطالب مرتبط


برچسب ها


موضوع : مناسبتها
نویسنده : ravabet
تاریخ ارسال : سه شنبه, ۲۸ اسفند , ۱۳۹۷ ساعت ۸:۰۰
کد مطلب : 1197
بازدید : 363 views
دیدگاه های مطلب "روز های ايام البيض"